Як «Грифон» вираховував сепаратистів

09:05 19 Січня 2017

Як «Грифон» вираховував сепаратистів

Співробітники спеціального батальйону судової поліції  «Грифон», яких звикли зустрічати у залах судових засідань, з перших місяців проведення антитерористичної операції виконують спеціальні завдання на сході України, зокрема, вираховують сепаратистів та їхніх подільнників на звільнених територіях.

У травні 2014 року на Донбас вперше вирушили й львівські «грифонівці» на чолі з полковником поліції Назаром Коминарем. Разом із підлеглими він неодноразово вирушав до зони АТО. А загалом  за час війни більше сотні його бійців стали учасниками бойових дій.

Перше бойове хрещення «грифонівці» пройшли разом з бійцями колишнього «Беркуту». Вирушивши на зачистку, вони прийняли бій між Слов’янськом та поворотом на Красний Лиман. Чотирьох бійців із цього пекла витягнули військовослужбовці 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Ще стільки ж врятував екіпаж військового вертольота. А решту на підводах вивезли люди. На щастя, вижити пощастило усім.

За час служби «грифонівці» неодноразово затримували диверсантів. Так, зокрема, між Слов’янськом та Краматорськом було затримано групу сепаратистів. Зловмисники жили у землянках. За допомогою парашутів вороги скидали їм з вертольотів харчі та плани дій, аби вони могли виконувати диверсійні завдання. А ще працівники судової поліції затримали журналістів агентства «Russia today» із топографічними картами та великою сумою грошей, котрі прямували рейсовим автобусом «Москва – Донецьк». Кореспонденти намагалися відкупитися, пропонуючи кілька тисяч доларів США за те, щоб їх відпустили. Проте бійці спецпідрозділу навідріз відмовилися від хабарів та передали затриманих колегам з СБУ.

Співробітників «Грифону» залучали до охорони громадського порядку на території населених пунктів та стратегічних об’єктів, зокрема, телевеж та госпіталів, аби не допустити туди провокаторів та  ворожих агентів. Саме під їхньою опікою перебував штаб антитерористичної операції.

ukraina_grifon_foto

Згодом одну групу «грифонівців» скерували до Маріуполя, а іншу перекинули до Краматорська. Поліцейські долучилися до патрулювання міст та здійснення пропускного режиму на блокпостах. А їхні колеги, що перебували у Краматорську, здійснювали фільтрацію людей та разом з бійцями Збройних сил України брали участь у спецопераціях. Так, зокрема, вони неодноразово затримували диверсантів, які переховувалися у помешканнях місцевих жителів. Одного з них працівникам «Грифону» довелося самотужки доставляти до Києва, оскільки виникли побоювання, що його можуть ліквідувати під час етапу. Сепаратист добре володів ситуацією у районі та керував грошовими потоками з окупованої території. Він мав намір розпилити ампулу з отрутою на зерносховищі. До речі, підприємці, які зберігали зерно на об’єкті, збиралися експортувати його за кордон. Якби диверсант здійснив задумане, продуктом отруїлися б іноземці. В результаті розгорівся б міжнародний скандал, а український уряд звинуватили б у постачанні неякісного зерна.

«Щодня ми ризикували своїм життям», – пригадує полковник Назар Коминар. – «На жаль, не обійшлося без прикрих та трагічних випадків. Адже поруч йшли бойові дії».

У грудні 2014 року російські окупанти обстріляли Краматорськ із установок «Град». Снаряд потрапив до гуртожитку, в якому перебували співробітники спецпідрозділу «Грифон». Один із працівників отримав поранення ноги, а інший – стегна. А влітку 2015-го батальйон охопила трагічна звістка. Від ворожої кулі загинув старший прапорщик «Грифону».  Коли працівник перебував у санвузлі бази, у нього через вікно поцілив диверсант. Пролунало два постріли. Одна з куль пройшла через легеню на виліт. Чоловік впав на плитку та помер від втрати крові…

За час проведення антитерористичної операції бійцям «Грифону», які служать на сході України, часто допомагали активісти громадських організацій «Варта-1» та «Варта-700». Долучається до волонтерського руху й полковник Назар Коминар разом з колегами.

«Командир взводу батальйону Михайло Вовк налагодив добрі стосунки зі своєю родиною у США», – зазначає Назар Коминар. –«Його родичі часто присилають до України памперси, гігієнічні та миючі засоби, медикаменти, які ми передаємо до львівського військового госпіталю. А рідні нашого колишнього працівника Романа Бурака, котрі мешкають у Німеччині, надсилають з-за кордону форму та берци. Завдяки їм нам вдалося забезпечити формою працівників «Грифону», а також передати кілька десятків комплектів бійцям 80-ї окремої десантно-штурмової бригади та 24-ї окремої залізної механізованої бригади».

А поки на передовій іде війна, працівники судової поліції продовжують тихо виконувати свою роботу на теренах Львівщини. Нині під їхньою опікою перебувають 5-е відділення судово-психіатричної експертизи Міністерства охорони здоров’я, Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз та 34 судові установи. Саме співробітники «Грифону» нині охороняють осіб, які підпадають під державний захист. Мова йде про учасників кримінального судочинства, життю та здоров’ю яких загрожує небезпека. Серед них: голови апеляційних інстанцій, судді, представники правоохоронних органів, посадовці та цивільні громадяни. Міліціонери цілодобово забезпечують охорону цих людей.

«Людина приходить до суду зі своєю бідою», – розмірковує Назар Коминар. – «Тому ми намагаємося поводитися настільки коректно, аби люди не мали образ на правоохоронців. Букви закону слід дотримуватися усім!».

Юрко СКОБАЛО,

Фото з архіву Назара Коминара та журналу Солдат удачи

Волонтерська хвиля