Спогади нацгвардійців: мов у сорочці народилися…

09:48 15 Червня 2017

Спогади нацгвардійців: мов у сорочці народилися…

До зони проведення антитерористичної операції  упродовж 2014 – 2017 років регулярно відряджали офіцерів та солдат Національної гвардії Україні. За цей період під час бойових дій загинуло більше двох сотень гвардійців. У бойових діях, зокрема, брали участь солдати військової частини 4114, що у Львові. Нашому кореспонденту випало поспілкуватися із кількома героями сучасної війни та їхнім командиром, які повернулися з гарячих точок Донбасу.

«Бійці полку здійснювали охорону військових містечок, несли службу в режимних зонах, на блокпостах у Слов’янську, Попасній, брали участь у зачистках населених пунктів Новодружівка, Кримське, Дзержинськ, Первомайськ», – розповів командир полку полковник Валерій Смолов. – «За цей період військовослужбовці полку пройшли три ротації у зоні проведення антитерористичної операції. На жаль, під час виконання бойових завдань загинули наші бійці Богдан Шлемкевич та Микола Колосовський. Ще кілька солдат було поранено. Хочу відзначити, що я задоволений своїми бійцями на 100 відсотків. Вони гідно впоралися зі своїми завданнями під час бойових операцій».

Полковник Валерій Смолов розповів ось такий випадок. Після прибуття на Донбас, гвардійці були свідками того, наскільки деморалізованою стала місцева міліція. Коли працівники райвідділу міліції почали відновлювати свою роботу, до міста прибула комісія з Києва, представники якої взялися пропускати місцевих правоохоронців через детектор брехні. Під час проведення цієї процедури 70 відсотків працівників підрозділу відсіяли через те, що вони співпрацювали… із сепаратистами.

Відтак я поспілкувався з бійцями, котрі перебували у гарячих точках Донбасу. Один із них – начальник служби радіаційно-хімічного захисту та екологічної безпеки військової частини 4114 майор Дмитро Шаповал потрапив до зони проведення антитерористичної операції ще у квітні 2014 року. Спершу він разом з побратимами охороняв Луганський аеропорт. Після перегрупування у Слов’янську, бійців відрядили на блокпост, розташований за містечком Дебальцеве.

«Зона нашого перебування виявилася доволі небезпечною», – розповів майор Дмитро Шаповал. – «Адже на відстані лише чотирьох кілометрів поблизу села Хащівка закріпилися сепаратисти. Одного разу нас обстріляли з установки «Град». Того дня усім пощастило вижити. Ми, немов у сорочках народилися. Під час несення служби нам кілька разів вдалося затримати сепаратистів зі зброєю та великими сумами грошей».

Ще один мій співрозмовник – офіцер групи виховної роботи військової частини 4114 капітан Климентій Полуденний разом із побратимами побував у Слов’янську та Дзержинську, який військові напередодні звільнили від сепаратистів. Гвардійці брали участь у зачистках цих міст, а відтак забезпечували громадський порядок та заходи, які відбувалися в місті. Під час патрулювань вони нерідко затримували громадян за незаконне носіння зброї. Усіх зловмисників військовики передавали до рук добровольців батальйону «Київ-1» та місцевих міліціонерів. Тут бійців Національної гвардії України часто відвідували волонтери з Львівщини та Одеси, котрі привозили засоби гігієни, продукти харчування та військову форму.

«Після виконання низки завдань нас скерували до Первомайська Луганської області», – поділився спогадами капітан Климентій Полуденний. – «На в’їзді до міста ми потрапили під снайперський обстріл сепаратистів. Бойовики цілили в нас з будівель та «зеленки». Терористи поранили водія автопатруля та санітара медичної допомоги. Обоє чоловіків зазнали поранень у шию. На щастя, обом пораненим вдалося врятувати життя».

А ось солдату військової частини 4114 Богдану Файчуку довелося стати навідником кулемета бронетранспортера 4-є . Ще у червні 2014 року його разом з іншими бійцями Національної гвардії було відібрано до участі в навчаннях за відповідною спеціальністю та скеровано до Харкова.

«Під час навчального процесу було підготовлено 10 екіпажів», –  розповів солдат-навідник Богдан Файчук. – «Відтак нас скерували до зони проведення антитерористичної операції. Ми брали участь у зачистках у Вуглегірську, Попасній, Артемівську. Нам довелося побувати у епіцентрах жорстких боїв із сепаратистами. У БТР часто намагалися влучити з кулеметів та автоматів. На щастя, ворожі кулі рикошетило, оскільки такі «машини» вразливі лише для крупнокаліберної зброї. Я отримував від командира наводки про точки розташування бойовиків й цілив туди. Виконуючи завдання, ми прокладали шлях бійцям спецпідрозділу Національної гвардії «Веги», які йшли за нами й добивали противника. Свої дії ми координували з екіпажами танків Збройних сил України та бійцями повітрянодесантної бригади високомобільних десантних військ».

Нещодавно бійці військової частини 4114 відзначили 93-ру річницю від дня створення підрозділу. Щиро вітаємо бійців нацгвардії зі святом!

Юрій СКОБАЛО, Волонтерська хвиля