Чотири десятки бійців не повернулося живими під час відступу до Щастя

19:24 2 Березня 2017

Чотири десятки бійців не повернулося живими під час відступу до Щастя

На початку вересня 2014 року у засідці, влаштованій на блокпосту поблизу Щастя загинуло понад 40 бійців окремого штурмового батальйону «Айдар» та 80-ої десантно-штурмової бригади.

Трагедія трапилася після того, як українські військові самовільно залишили блокпост. Потому, як противник зайняв цю позицію, інші солдати, котрі відступали, потрапили у пастку.

Ці події відбулися коли російські війська розпочали широкомасштабний наступ на Луганськ. В результаті ударів противника в районі Лутугине, і перехоплення комунікацій головних сил сектора “А”, наші війська почали відхід від Луганська. 5 вересня був днем оголошення про припинення вогню.

Грізлі

23 бійця батальйону “Айдар” – групи “Грізлі” і “Термінатора” отримали завдання прибути на блок-пост в півтора кілометрах від села Кольорові піски на трасі Щастя – Металіст. Це була пряма дорога на Щастя. Ця позиція була під контролем українських військ. Однак з невідомих причин підрозділи залишили блокпост без бою. Наші війська в секторі “А” таку інформацію не отримали і не були сповіщені про загрозу. А ось противник навпаки – мав у своєму розпорядженні точної розвідувальною інформацією про українських підрозділах. Порожній блок-пост зайняли підрозділи бригади російських найманців “Бетмен”, посилені танком Т-72, двома бронетранспортерами та сотнею чоловік піхоти.
Термінатор
Групи “Айдара” – одна під командуванням Андрія Юркевича та “Грізлі”, а інша під керівництвом “Термінатора” в складі 23 осіб отримали завдання висунутися на блок-пост і дочекатися підходу в цей район танків 1-ї танкової бригади і десантників 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Ніякого попередження про можливу небезпеку і про те, який підрозділ має зустріти “Айдар” наші воїни не отримали. Тому їм не надали для цієї простої задачі бронетехніку. 23 людини поїхали на смерть на одному вантажному ЗІЛі і однієї легкової машини.

Не маючи ніякої інформації, машина під’їхала до самого блок-посту. На блок-посту майоріли українські прапори. Машини під’їхали та зупинились. Пароля і системи розпізнавання не було. “Хто такі?” – Запитав терорист. “Ми -” Айдар “, – відповіли йому.” Це – Айдар “! – І противник відкрив вогонь. У вантажівку поцілили з вогнемета “Джміль”.

Перебуваючи в безнадійній обстановці добровольці зробили все можливе та виконали військовий обов’язок до кінця. Гранатометник встиг зробити постріл з РПГ-7. Ті, хто вижив після вибуху і встиг вискочити з машин, відкрили вогонь з автоматів. Хоча шансів врятуватися не було. Поранені та контужені “айдарівці” билися до кінця.  Бій тривав хвилин 15. Двоє солдат зуміли врятуватися, і вийшли до своїх – до підрозділу 80-ї бригади.

Сьогодні, після вивчення “Цензор.НЕТ” тактичної обстановки під Луганськом 5 вересня, вже відомо, що маршрутом мали пересуватися кілька українських колон з великою кількістю бойової та допоміжної техніки, з великою кількістю людей. Якби бійці “Айдару” ціною свого життя не попередили про засідку, то масштаби трагедії стали б ще більшими.

80-а бригада

Драматичні події 5-го вересня на цьому не закінчилися. Після отримання інформації про напад на “Грізлі” і “Термінатора” підрозділ зі складу 2-го батальйону 80-ї бригади пішли на виручку своїм побратимам з “Айдара”. Десантники атакували відразу й у жорстокому бою завдали російським найманцям важких втрат. На місці бою було знищено танк та БТР терористів. Десантники пробилися через блок-пост. Проте, рятувати там вже не було кого…

Зі складу 24-го батальйону “Айдар” офіційно встановлена загибель 5-го вересня тринадцяти військовослужбовців. Ще один загинув в луганській лікарні під час перебування в полоні. Вибратися із кривавої бійні вдалося лише трьом. Одного вдалося обміняти і повернути з полону. 19 бійців «Айдару» – це загиблі та  зниклі без вісти.  Зі складу 80-ї бригади в результаті бою на блок-посту 23 воїна загинуло або пропало безвісти. Офіційно підтверджена загибель лише 10 десантників.

Іван Лемещук

Чи головний військовий прокурор України Анатолій Матіос допоможе дати правову оцінку обставинам трагедії? Хто залишив блокпост? Хто не сповістив війська? “Айдарівці” неофіційно звинувачують командира 1-ї танкової бригади. А ще необхідно вивчити ступінь відповідальності командувача сектором “А”, який зобов’язаний був налагодити взаємодію між підрозділами під час відступу. До сих пір військове командування не провело жодного розслідування обставин трагедії.

за матеріалами  ЦЕНЗОР.НЕТ

Юрко СКОБАЛО, Волонтерська хвиля